Zatvorenie škôl postavilo rodiny na celom Slovensku pred novú výzvu. Ako zvládnuť nasledujúce dni doma so školákmi? Bez školského rozvrhu sa deti automaticky prepínajú do prázdninového, v lepšom prípade víkendového módu a prvotné užívanie voľna sa pre mnohých rodičov stalo veľkou záťažou. Ako môže rodina novú situáciu doma lepšie zvládnuť?
1.
Režim dňa ako rozvrh v škole
Nie nadarmo majú vaše deti jasný rozvrh v škole, ktorý je viditeľný. Inšpirujte sa ním. Nemusíte začínať vyučovanie presne o 8:00, no pripravte spolu s dieťaťom rozvrh dňa, ktorý bude na viditeľnom mieste, bude obsahovať časové bloky, čas na prestávku, obed, voľný čas a podobne.
2.
Režim sprevádzaný rituálmi
Režim dňa bude lepšie fungovať, ak vytvoríte s deťmi rituály. Ustlanie postele môže sprevádzať vyvetranie domácnosti, spoločné raňajky sa môžu niesť v duchu plánovania a prípadnej revízie rozvrhu dňa. Po príprave obeda a spoločnom jedle môže byť rituálom „pokojná hodinka“, kedy sú na programe tiché aktivity – zdriemnutie, čítanie a pod. Keď deťom aktivity prepojíte, lepšie si na nový režim zvyknú.
3.
Správne vyvážený režim
Svoje dieťa nepreťažujte. Ak vnímate, že už nároky školy zvláda s ťažkosťami, nemusíte nabehnúť na režim školy. Doprajte dieťaťu, aby si oddýchlo, aby sa hralo, keď to potrebuje a robilo aj to, čo ho baví. Režim dieťaťu pomôže, no tlak z novej situácie celkom nezmizne, na to by sme mali pri našich nárokoch myslieť.
4.
Zaraďme do rozvrhu to, na čo inokedy nemáme čas
Vzniknutú krízovú situáciu vnímajme aj ako príležitosť venovať sa aktivitám, na ktoré inokedy neostal čas. To platí ako pre rodičov, tak pre deti. Objavte spolu nové záľuby, začnite spolu čítať, jednoducho, venujte čas aktivitám, na ktoré inokedy nezostáva čas.
5.
Doprajte si režim bez zhonu
Nový režim a rozvrh si nastavte tak, aby neprinášal zbytočný zhon. Možno bežné ráno nestíhate raňajky a dieťa prežúva jedlo ešte pri obúvaní. Teraz to tak byť nemusí. Vytvorte si preto taký režim, ktorý nebude len ďalším stresujúcim faktorom.
6.
Buďte realistickí a flexibilní
Bolo by vynikajúce, ak by sa všetkým deťom darilo učiť plnohodnotne doma, no nezabúdajme, že rodičia nie sú učitelia, majú aj iné povinnosti a nemajú pedagogické vzdelanie. Preto nový režim nastavte čo najviac realisticky (a postupne môžete pridávať povinnosti) a dovoľte si aj istú mieru flexibility.
7.
Dôležitosť spánku
Dostatok spánku je pre podporu imunity a celkového zvládania situácie veľmi dôležitý. Snažte sa režim dňa nastaviť tak, aby ste čas ukladania sa ku spánku detí príliš neposúvali. Rovnako by si viac spánku mali dopriať aj rodičia.
8.
Nový rozvrh ako priestor pre spoločné činnosti
Okrem práce a výpomoci s učením vás doma čaká bežná agenda upratovania, varenia a celkového zabezpečenia chodu domácnosti. Kým inokedy nie je čas dieťa zapojiť, teraz by ste to mali využiť na to, aby sa dieťa priučilo aj týmto činnostiam. Príprava obeda môže byť spoločná činnosť, pri ktorej sa dieťa všeličo naučí. Nehovoriac o iných domácich prácach.
9.
Spoločenská zodpovednosť a starostlivosť o druhých ako súčasť rozvrhu
Vaše deti v závislosti od veku, vnímajú, čo sa deje. Rozvrh by preto nemal byť cestou, ako si pred tým zatvárať oči. Do rozvrhu preto zahrňte pravidelný telefonát starým rodičom a blízkym, prípadne iné spoločensky zodpovedné činnosti. Môžete spoločne s deťmi pripravovať rúška pre svoje okolie, či pravidelne v okolí vydezinfikovať kľučky.